Zmiany w składce wypadkowej od 1 kwietnia 2024r. i trudne przypadki rozstrzygania zbiegów ubezpieczeniowych po najnowszych orzeczeniach i stanowiskach ZUS. Planowane zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych od 2025r.

Termin i miasto

Zapraszamy na szkolenie poświęcone zmianom w ustalaniu składki na ubezpieczenie wypadkowe, które obowiązują od 1 kwietnia 2024r. Zmiany te zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25.03.2024 r.

Na naszym szkoleniu omówimy wpływ wprowadzonych zmian na wysokość składek opłacanych przez pracodawców (płatników), jak również przypomnimy zasady, jakie obowiązują przy ustalaniu wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny rok składkowy, czyli okres od 1 kwietnia 2024r. do 31 marca 2025r.

Druga część szkolenia zostanie poświęcona zmianom w zakresie rozstrzygania zbiegów ubezpieczeniowych, które przede wszystkim wynikają ze zmiany w podejściu ZUS do oskładkowania przychodów z umów cywilnoprawnych w określonych sytuacjach.W tej części szkolenia omówione zostaną również nietypowe i czasami trudne przypadki oskładkowania (a także zbiegów ubezpieczeniowych), które mogą sprawiać problemy nawet doświadczonym specjalistom ds. kadr i płac.  

Na szkoleniu przestawimy również wstępne założenia dotyczące zmian w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych, jakie mają obowiązywać od 1 stycznia 2025r.

Zapraszamy do udziału w naszym szkoleniu.

Cele szkolenia

• poznanie najnowszych zmian w zakresie ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2024r. ,
• poszerzenie wiedzy i umiejętności pracowników odpowiedzialnych za obsługę kadrowo-płacową w zakresie oskładkowania i rozstrzygania zbiegów ubezpieczeniowych.

 

Program

I. Zmiany w ustalaniu składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2024r.
1. Zmiany w ustalaniu wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe wprowadzone rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25.03.2024 r.
2. Zasady ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązujące od 1 kwietnia 2024r.:
• sposób obliczania liczby ubezpieczonych w celu wyboru trybu ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe,
• ustalanie wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika nieposiadającego wpisu do rejestru REGON,
• sposób ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego do 9 ubezpieczonych,
• wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe dla nowych płatników, którzy rozpoczęli ( lub rozpoczną) działalność w trakcie 2024r.
3. Tryby ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych:
a) Kiedy dla płatnika składek wysokość składki wypadkowej na kolejny rok składkowy ustala ZUS a kiedy płatnik zobowiązany jest do ustalenia wysokości składki samodzielnie?
b) Sposób ustalania wysokości składki wypadkowej przez ZUS:
• wskaźnik korygujący i kategorie ryzyka,
• sposób i termin informowania płatników o nowej wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe,
• co może zrobić, płatnik jeżeli nie zgadza się z wysokością ustalonej przez ZUS składki na kolejny rok składkowy?
c) Samodzielne ustalanie wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe przez płatnika – konsekwencje błędnego ustalenia wysokości składki ( zawyżenie lub zaniżenie  składki).
4. Możliwość podwyższenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na wniosek inspektora PIP.

II. Trudne przypadki oskładkowania i rozstrzygania zbiegów ubezpieczeniowych po najnowszych orzeczeniach i stanowiskach ZUS.
1. Zmiana stanowiska ZUS w zakresie:
• oskładkowania wynagrodzenia z umowy zlecenia ze studentem w przypadku wypłaty wynagrodzenia po zakończeniu umowy,
• rozstrzygania zbiegu ubezpieczeniowego z umową zlecenia w przypadku, gdy wynagrodzenie wypłacane jest z przesunięciem, a ostatnia wypłata dokonywana jest już po zakończeniu umowy.
2. Sposób ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku:
• ustania zbiegu ubezpieczeniowego w trakcie miesiąca,
• wykonywania umowy zlecenia przez część miesiąca (umowa z wynagrodzeniem miesięcznym i prowizyjnym).
3. Oskładkowanie umowy cywilnoprawnej zawartej ze studentem/uczniem ( do 26 r.ż.), który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą.
4. Składki na ubezpieczenie społeczne z umowy zlecenia zawartej z uczniem/ studentem, który jest cudzoziemcem.
5. Oskładkowanie umowy cywilnoprawnej z osobą prowadzącą tzw. działalność nierejestrowaną.
6. Oskładkowanie kontraktu menadżerskiego zawartego z menadżerem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania.
7. Odprowadzanie składek ZUS z umowy zlecenia zawartej z żołnierzem zawodowym i osobą duchowną.
8. Składki na ubezpieczenia społeczne w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej z emerytem mundurowym.
9. Składki z umowy zlecenia osoby ubezpieczonej w KRUS, w tym emeryta/rencisty pobierającego emeryturę/rentę z KRUS.
10. Oskładkowanie umowy zlecenia zawartej z przedsiębiorcą, który przechodzi z „dużego ZUS” na Mały ZUS Plus.
11. Oskładkowanie umowy zlecenia zawartej z przedsiębiorcą, kiedy wypłata wynagrodzenia z umowy zlecenia nastąpi już w okresie zawieszenia działalności gospodarczej ( wynagrodzenie wypłacane z przesunięciem).
12. Sposób naliczenia i odprowadzenia składek ZUS z umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem ale wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy.
13. Odprowadzanie składek ZUS za członka rady nadzorczej prowadzącego działalność gospodarczą.
14. Kiedy i w jaki sposób ubezpieczony może zmienić (na swój wniosek) tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, aby zmniejszyć obciążenia składkowe?
15. Oskładkowanie umów cywilnoprawnych w przypadku, gdy umowa jest zawarta przez polskiego płatnika składek ale wykonywana przez zleceniobiorcę/wykonawcę poza terytorium Polski.

III.    Planowane zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025r.

IV.    Pytania – czas dla uczestników szkolenia.

 

 

Koszt uczestnictwa w szkoleniu

Szkolenia online - 280,00 zł netto ( +23% VAT, brutto 344,40 zł).

Dla jednostek sektora finansów publicznych, po przedłożeniu oświadczenia dotyczącego zwolnienia z VAT, cena szkolenia wynosi 280 zł brutto 
–prosimy o wypełnienie i przesłanie wraz ze zgłoszeniem dodatkowego Oświadczenia VAT 
( UWAGA! Wraz ze zgłoszeniem należy przesłać mailowo skan wypełnionego oświadczenia ale również należy wysłać do nas oryginał oświadczenia pocztą – podstawą do zwolnienia z VAT jest dostarczenie oryginału oświadczenia).

Dla podmiotów z sektora finansów publicznych płatność dokonywana jest po szkoleniu.
Dla pozostałych podmiotów płatność za udział w szkoleniu dokonywana jest przed szkoleniem – dane dotyczące płatności zostaną przesłane mailowo wraz z potwierdzeniem przyjęcia na szkolenie.    

Uwaga!

We wszystkich naszych szkoleniach mogą brać udział również osoby prywatne, które samodzielnie będą opłacały swój udział w szkoleniu. W takim przypadku nie trzeba wypełniać formularza zgłoszeniowego. Wystarczy na nasz adres biuro@ekspert-hr.com.pl wysłać: imię, nazwisko, adres oraz email i numer telefonu do kontaktu.
W odpowiedzi prześlemy Państwu dane do wpłaty, a po szkoleniu otrzymacie od nas certyfikat uczestnictwa i fakturę.

Cena szkolenia obejmuje

Szkolenia ONLINE (dostęp zdalny):

  • dostęp do platformy szkoleniowej,
  • materiały szkoleniowe ( w formie elektronicznej)
  • certyfikat ukończenia szkolenia w wersji elektronicznej ( do samodzielnego wydruku)

Prowadzący

Katarzyna Sobieszczańska – specjalista i doradca w zakresie spraw kadrowo-płacowych, praktyk z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy w działach HR, również na stanowiskach kierowniczych i menadżerskich.
Przez 10 lat pracownik Departamentu Kadr jednego z największych banków w Polsce.

Praktyk specjalizujący się w podatku dochodowym od osób fizycznych, ubezpieczeniach społecznych, umowach cywilnoprawnych i PPK. Przez ostatnie 10 lat trener, który przeprowadził ponad 1000 szkoleń z zakresu spraw kadrowo-płacowych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Współpracownik wielu firm szkoleniowych.

Od 10 lat przedsiębiorca - właścicielka firmy szkoleniowo-doradczej Ekspert-HR wspierająca przedsiębiorców, księgowych oraz pracowników działów kadrowo-płacowych. Świadczy usługi dla firm, urzędów i instytucji z całego kraju.

Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie Ubezpieczeń w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i Prawa Pracy na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykładowca na studiach podyplomowych.

 

Informacja

Jesteś zainteresowany? Poproś o przygotowanie oferty szkolenia zamkniętego dla Twojej firmy.

Zapraszam do kontaktu: biuro@ekspert-hr.com.pl

Katarzyna Sobieszczańska

Tel. 603 774141

Pliki do pobrania

Szkolenia zamknięte dla firm

Chcesz zorganizować szkolenie zamknięte dla swojej firmy?

Prosimy o kontakt tel. 603 774 141 lub biuro@ekspert-hr.com.pl